Odsavače par BORA

BORA je německý výrobce odsavačů par, které jsou zabudované přímo v pracovní desce kuchyně. Neruší tak celkový dojem místnosti a sají páry v místě, kde páry vznikají - tedy přímo u hrnců. To Vám přinese spoustu výhod - nejvýraznější pachy se odstraní dříve, než se dostanou do místnosti, oblečení, atd. Řešení je to však natolik revoluční, že jsme se mu ze začátku zdráhali věřit. Nakonec jsme ho několikrát otestovali na výstavě, následně na testovací desce Basic na studiu a v závěru jsme systém BORA sami nasadili do ostrého provozu na Kulinářských večerech. Odsavač včetně varných desek si tak u nás můžete vyzkoušet.

V kanálu Kuchyně ELZA na YouTube můžete najít jedno krátké video, kdy jsme se sami seznamovali se systémem BORA Basic na studiu. Na filmování jsme měli velmi krátký čas, takže nebylo možné desku vyzkoušet úplně do detailu, ale i tak si myslíme, že slušnou zátěž co do odsávání a čištění dostala. Nakonec - posuďte sami.

Na druhé video už jsme měli trochu více času. Po roční zátěži, kdy jsme na varných deskách s odsavačem Bora Professional vařili dvakrát měsíčně na Kulinářských večerech a k tomu ještě pro sebe, jsme Vám chtěli zprostředkovat naši zkušenost. Výsledkem je naprostá spokojenost a to hlavně díky tomu, že máme srovnání s klasickým ostrůvkovým odsavačem par. Snad Vám videa pomohou odsavač Bora trochu lépe poznat. I tak ho s Vámi na studiu moc rádi vyzkoušíme.

BORA Basic

BORA Basic v provozu.Odsavač zabudovaný do čtyřplotýnkové varné desky je nejdostupnější a zároveň co do složitosti montáže nejjednodušší řešení. Dodává se buďto s odtahem ven nebo se sadou na recirkulaci, tedy s pachovým uhlíkovým filtrem. Co do účinnosti je naprosto stejný s vyššími řadami.

Varná deska je širší než klasická čtyřplotýnková, aby se do desky vešla i mřížka odsavače. To má za výhodu snadnější rozmístění hrnců, které se vedle sebe vejdou lépe než na klasické varné desce o šířce 60cm.

Pro plánování odtahu je potřeba navštívit studio. Pokud stavíte nový dům nebo provádíte celkovou rekonstrukci, jde většinou poměrně dobře najít řešení, jak odtah odvést ven.

Deska se vyrábí se sklokeramickým povrchem. Montovat jde buďto klasicky shora, případně, a to doporučujeme, ji lze zamontovat do roviny. Deska se pak snadněji udržuje.

Při montáži odsavač v kuchyni zabere horní zásuvku, hloubka pracovní desky je při montáži ke stěně minimálně 600mm.

Čištění se provádí odejmutím mřížky, pod kterou je schovaný kruhový kovový tukový filtr. Obě tyto součásti jsou vhodné do myčky nádobí. Spodní víko desky se dá snadno vytřít a v případě potřeby i zespodu celé snadno sundat. To však není potřeba dělat často. Čištění fitru a mřížky je však nejlépe dělat častěji, protože v tukovém filtru se s tukem drží i pachy. To je samozřejmě stejné i u jiných typů odsavačů, kde se na to často zapomíná.

BORA Classic

BORA Classic se dvěma indukčními dvouplotýnkami.Bora Classic je střední řada odsavače a varných desek. U tohoto řešení je motor schovaný v soklu kuchyně, případně v podlaze.

Mezi motor a odsavač se montuje ještě tlumič hluku. Tlumič ze systému odstraní zhruba 6-8dB(A).

Odsavač má dotykové ovládání a pokud je vypnutý, je zakrytý dvěma kovovými pláty. Ty se při používání dají zasunout do boku odsavače (jsou vysunuté do výšky), nebo je možné je uklidit a vrátit zase na zakrytí. Při kombinaci s plynovou varnou deskou je tyto pláty nutno použít kvůli ochraně před plamenem.

Tento typ odsavače se dodává s několika varnými deskami, které se vždy umisťují vedle odsavače. Tedy nejčastěji varná deska/odsavač/varná deska. Varné desky je možné libovolně kombinovat. Na výběr jsou tyto desky:

 • indukční deska
 • indukční deska s flexizónou
 • indukční wok
 • sklokeramická deska
 • sklokeramická deska se širokou zónou
 • plynová varná deska
 • tepan (tál / kontaktní gril)

Všechny desky kromě tepanu a plynu mají dotykové ovládání. Desky jsou perfektně zpracované a ovládání je jednoduché.

BORA Professional

BORA Professional při použití klasického hrnce.Nejvyšší řada odsavače a varných desek BORA se nazývá Professional. Jejím mottem je "vařte jako profesionál". Tuto řadu v kombinaci flexindukce, odsavač a tepan máme zabudovanou na studiu a vaříme na ní několikrát do měsíce.

Na první pohled se systém Professional vyznačuje celonerezovými ovládacími knoflíky umístěnými na čele zásuvky pod varnými deskami. Toto ovládání je typické pro profesionální sporáky a kuchaři profíci ho vždy ocení.

Odsavač má zabudovaný kryt, který ho chrání v případě, že se odsavač nepoužívá. Krytu, otočnému kolečku krytu a tukovému filtru můžete dopřát společnou lázeň v myčce nádobí. Všechny tyto díly jsou na to stavěné. Odsavač má pět rychlostních stupňů, přičemž už stupeň tři velmi slušně odsává při restování masa na tepanu nebo na pánvi posazené na indukční desce.

K systému BORA Professional jsou připraveny následující varné desky:

 • indukční deska
 • indukční deska s flexizónou
 • indukční wok
 • sklokeramická deska - trojkruh/dvoukruh
 • sklokeramická deska - dvoukruh/kruh
 • sklokeramická deska se zónou na pekáček
 • plynová varná deska
 • tepan dvouzónový (tál / kontaktní gril)

K systému je také možno dopojit více druhů motorů:

 • motor do soklu / podlahy kuchyně
 • motor na stěnu
 • motor do podlahy
 • motor na šikmou střechu
 • motor na rovnou střechu
 • přídavný motor (při delším potrubí)

Do systému se dále prakticky vždy zapojuje tlumič hluku, který odstraní zhruba 10dB(A).