Všechny schůzky si domlouváme předem, abychom se vám mohli plně věnovat. Stačí zavolat nebo napsat a domluvit si schůzku. Těšíme se na vás! :-)

Výhody odsavače par BORA - spodní odtah

Výhody odsavače par BORA - spodní odtah

Praktičnost

  • Nestíní ve výhledu do prostoru jako klasické odsavače, což je velká výhoda u ostrůvkové kuchyně.
  • Kuchyni si v místě nad varnou deskou můžeme osvětlit dle libosti tak, aby se nám v ní dobře pracovalo. A nebrání nám v tom dominantní klasicky zavěšený nebo stropní odsavač.
  • Tento typ odsavače oceníme i v kuchyních s vysokými stropy a otevřenými krovy. Nemusíme tak vymýšlet kompromisy typu - funkčnost odsavače s rekuperací zavěšeného na lankách, popř. otázka vzhledu dlouhého potrubí u klasického odtahu. Bora tento problém vyřeší za nás. Je funkční, nenáročná pro upevnění a nenarušuje vzhled otevřeného prostoru.
  • Pokud u ostrůvkové kuchyně použijeme závěsný odsavač, musíme již předem řešit jeho umístění vzhledem k prostoru. Je vždy opticky lepší umístit ho přibližně doprostřed kuchyně. Od toho se pak odvíjí i umístění varné desky pod ním. Narozdíl od toho Boru si můžeme v pracovní desce umístit kamkoliv, což určitě oceníme hlavně z praktického hlediska.

Do tohoto typu spodního odsavače při vaření určitě naprská, protože strhává páru s mastnými kapičkami dolů, což je vlastně cílem. Vzhledem ke snadné údržbě to vůbec nevadí. Pokud nám do odsavače náhodou něco nateče, je pro tento případ uvnitř záchytná miska. U modelu Bora Professional a Classic o objemu zhruba 0,3 litru, u Bora Basic a Pura o objemu až 3 litry!
V případě, že nám do odsavače něco spadne, tak se to zachytí na filtru. A není nic snazšího, než to vyndat.

Čistění

Do filtrů v odsavači (jedno jestli spodní nebo horní odtah) se při vaření chytá tuk a zároveň prach z místnosti. Při pravidelné údržbě alespoň 1x měsíčně jdou filtry velice snadno umýt. Pokud tak nečiníme, může se po nějaké době stát, že se filtry zalepí a po půl roce nebo po roce jdou filtry vyčistit už opravdu hodně špatně.

U Bory jednotlivé části znečištěného odsavače po vaření jednoduše vyjmeme a dáme umýt do myčky. Snadná manipulace a přístupnost odsavače nás k pravidelné údržbě sama vybízí.

U klasického odsavače na otázku: “Jak často filtry myjete?” někteří zákazníci odpoví, že asi jedenkrát ročně a zbylí prozradí, že je vlastně ještě nikdy nemyli. A není se čemu divit, neboť jak se říká: “Co oči nevidí, srdce nebolí…”.

Čištění u BORY je prostě velká výhoda. Při mytí samotné varné desky si vyčistíme rovnou i odsavač. Přiměje nás to dělat pravidelně a nemáme s jeho čištěním po čase tolik práce, narozdíl od horního odtahu.

Odsávání

Základní myšlenkou je, aby odsavač odsával co nejblíže místu, kde páry vznikají. Z vysokého hrnce se pára bude odsávat vždy hůř, protože je dál od odsavače spodního stejně jako horního.
Hornímu odsavači pomůže to, že pára jde sama nahoru. Pokud je jí hodně a jde rovně nahoru, tak ji horní odsavač odsaje relativně dobře. Spodní odsavač ji bude odsávat tím líp, čím bude hrnec nižší. Takže, když děláme základ na omáčku nebo cibuli a steaky, funguje to výborně. Pokud vaříte ve vodě např. vývar, těstoviny, rýži, tak je třeba tomu pomoci. Ideální je použít co nejnižší hrnec, zaklopit ho poklicí, dát pod ni vařečku a nasměrovat páru k odsavači.
To, že tento odsavač dobře funguje, víme i z našich Kulinářských večerů. Když vaříme něco aromatického, např. krevety s česnekem nebo steaky, tak kolikrát musíme odsavač na chvíli vypnout nebo alespoň stáhnout výkon. To proto, aby hosté, kteří jsou poblíž, cítili vůni připravovaných pokrmů a mohli kromě zraku zapojit i další smysly.

Klasický odsavač

Výhled z kuchyně je v tomto případě poněkud horší. A povídat si při vaření s někým, kdo stojí z druhé strany ostrůvku a hledět mu při tom do očí, to také moc nejde.
Řešit osvětlení s klasickým odsavačem je o něco složitější, protože hmota odsavače je přeci jen velká. Odsavač nám sice samotnou varnou desku osvětlí, ale na druhou stranu zase překáží samotnému osvětlení kuchyně.
Pokud si tento typ odsavače pořídíme, je třeba z něj pravidelně stírat prach, aby se na něm spolu s mastnotou z vaření nevytvořila časem ztuhlá vrstva. Tu bychom později zdlouhavě a těžko odstraňovali. Podle četnosti vaření je třeba umýt i spodek odsavače, což je slušná otrava i třeba jen 1x měsíčně.

Shrnutí

Odsavače BORA prodáváme a do našich kuchyní montujeme od roku 2014.
Máme hodně zákazníků, kteří tento odsavač v různých verzích ve své kuchyni již mají. Sami nám po nějaké době na předání říkají, že to funguje a byla to pro ně rozhodně správná volba a rádi ho doporučují dál. Pro nás je to super zpětná vazba. Pokud je to jen trochu technicky možné, je pro nás BORA se spodním odtahem volba číslo jedna.