Všechny schůzky si domlouváme předem, abychom se vám mohli plně věnovat. Stačí zavolat nebo napsat a domluvit si schůzku. Těšíme se na vás! :-)

Vaření na indukční desce

O indukcích toho bylo napsáno mnoho, přesto se však stále při práci v kuchyňském studiu a při pomoci v poradně na serveru kuchyne.cz setkávám se stejnými dotazy. Následující text by Vám měl dát základní povědomí o vaření na tomto typu desek, o jeho výhodách a možných nevýhodách. Vycházel jsem při jeho psaní z dotazů, které se v poradně vyskytly.

Jaký je princip vaření na indukční desce?

Princip indukční desky

Na začátek je potřeba říci, že jak klasická elektrická deska, tak deska indukční má praktický sklokeramický povrch. Díky tomu jsou na pohled oba typy desek k nerozeznání. K tomu slouží nápisy INDUCTION na desce indukční. Začneme klasickou elektrickou deskou. Ta funguje následovně: Po zapnutí se rozpálí topná spirála schovaná pod sklokeramickou deskou. Tím se sklokeramika ohřeje (na několik set stupňů), od ní se ohřeje hrnec a pak pokrm v hrnci. Indukční deska má místo topné spirály cívku. Ta elektromagnetickým polem vyvolá (indukuje) teplo ve dně hrnce, od kterého se pak ohřeje pokrm v hrnci. A od horkého hrnce se ohřeje i samotná sklokeramická deska. Ta se ovšem ohřejem pouze pod hrncem, deska tudíž zůstává kolem hrnce "studená".

Jaké má indukční vaření výhody?

Vaření na indukční desce

Snadné čištění:

Vzhledem k tomu, že se indukční deska jako taková nerozpaluje, pak se deska velmi snadno čistí. Stačí ji pouze umýt, nemusíte ji škrabat nebo čistit přípravky na sklokeramiku. Náročnější čistění je potřeba velmi výjimečně. Pokud Vám pokrm přeteče, na desku se nenapéká a jde krásně otřít.

Bezpečnost:

Deska je bezpečnější, protože okolí hrnce zůstává chladné.

Úspora energie:

Snadné ovládání:Indukční vaření má nejvyšší účinnost ze všech varných desek. Ze spotřebované energie se využije 80 - 90 procent do ohřevu samotného pokrmu, což je jednoznačně nejvíce ze všech typů desek. Níže najdete přesnější popis.

Rychlost:

Deska okamžitě reaguje na Vaše pokyny. Potřebujete rychle přidat? Rychle ubrat výkon nebo desku vypnout? Zareaguje okamžitě. Není pak problém hrnec nechat stát na desce, protože už se dál nehřeje. Více najdete níže.

Tím, že má indukční deska vysokou účinnost, vaří úžasně rychle. Přivést vodu k varu zabere několikrát méně času a zároveň sebere méně energie (a tím i peněz) než vaření na jiných typech desek.

Jaká je spotřeba energie u indukční desky?

Jednoduše řečeno je účinnost indukční desky vysoká - zhruba 82 - 90 procent spotřebované energie jde do ohřevu pokrmu. Zbytek je ohřívání hrnce, indukční desky a zřejmě ztráty. Ve srovnání s klasickou elektrickou deskou nebo plynem indukce jednoznačně vyhrává. U elektrické desky se uvádí účinnost zhruba 50 - 60 procent. U plynu od 30 do 60 procent.

Většinou se setkávám s obavou, že když má varná zóna na indukční desce maximální výkon třeba 3kW, pak bude spotřeba desky obrovská. Pravda je taková, že pokud varnou zónu skutečně zapnete na plný výkon, pak bude pokrm ohřátý za daleko kratší čas. Výsledkem bude nižší spotřeba energie. Je to velice jednoduché a není za tím schováno žádné kouzlo nebo reklamní triky.

Jaké nádobí lze na indukční desce použít?

Studená indukční deska

Protože deska funguje na základě elektromagnetického pole, musí být nádobí z feromagnetického materiálu. Jednoduše - pokud na dně hrnce drží magnet, pak lze toto nádobí použít. Není nic jednoduššího než si to doma nebo při nákupu vyzkoušet. A které hrnce to tedy jsou? Většinou ty "nejstarší", které doma máte. Prakticky všechny smaltované hrnce, litinové hrnce a také nerezové hrnce. U těch nerezových to je většinou největší záhada - tam zase pomůže magnet. Většina starších nerezových hrnců použít nejde, ty nové stačí koupit s tím, že je chcete na indukci. Cena je stejná, jen dno bývá pro indukci upravené. Obsahuje nějaký feromagnetický materiál.

Lepší je používat hrnce se silným dnem. Důvodem je praktičtější použití a bezpečnost. Hrnce lépe rozprostřou teplo, méně se na ně napalují pokrmy a udrží déle teplo. To je samozřejmě pro všechny typy varných desek stejné.

Hluk při vaření na indukční desce

Pokud jste zvyklí na klasickou elektrickou desku, možná Vás při použití indukce překvapí zvuky, které deska vydává. První je velmi jemné bzučení, které není nepříjemné. Deska ho vydává při vaření a většinou v krátkých intervalech. Pokud je v místnosti byť jen nepatrný hluk, toto bzučení neuslyšíte. Je slyšet jen ve velmi tiché místnosti. Dalším zdrojem zvuku z indukční desky je ochlazovací ventilátor. Ten se spouští při vyšších výkonech a delším vaření a zpravidla zanikne za zvukem odsavače. Vzhledem k tomu, že kromě svítících kontrolek či displaye na desce Vás o fungujícím ohřevu nic jiného neinformuje, považuji tyhle jemné zvuky za příjemnou kontrolu chodu desky.

Je možné dát pod indukční desku šuplík?

V návodu k varným deskám jednotlivých výrobců a typů se dozvíte různé informace. Zpravidla byste se měli držet pokyny výrobce. Vzhledem ke skutečnosti, že deska se potřebuje chladit, neměl by se pod ní šuplík dávat. Deska by totiž vyfukovaným vzduchem mohla ohřát například příbory v šuplíku. O ty byste se pak mohli v nejhorším případě spálit. Desky jako takové mají ochranu proti přehřátí, ale vypnou až třeba kolem 80 stupňů Celsia. A to už není příjemná teplota na dotek s takhle horkým nožem či vidličkou.

Řešením je šuplík od desky izolovat a zajistit dostatečný přísun vzduchu k desce. Je to na řešení výrobce nábytku, které by mělo být v souladu s výrobcem desky. Sám toto řešení velice často využívám u kuchyní Nolte. Tam je prakticky standardem, že pod indukci umisťujeme šuplík, který je izolován termoizolační deskou. Funguje to spolehlivě.

Lze indukční desku zapojit na jednu fázi - tedy 220V / 230V ?

Vlastně každá deska o třech nebo čtyřech varných zónách vyžaduje připojení na více fází. Někdy dvě, někdy tři. Je tedy potřeba přivést k desce třífázový kabel 380V (nebo nověji 400V). Konkrétní deska se pak odborně zapojí podle potřeby na dvě nebo tři fáze. Pokud takový přívod nemáte, pak se nechají některé desky zapojit i na jednu fázi ("do zásuvky"). Pokud na to deska není připravená, pak Vám bude vyhazovat jistič nebo v horším případě poškodí vedení. Pokud na to připravená je, pak přijdete o výkon nebo možnost vařit zároveň na více plotnách s vyšším výkonem. Sám se tomuto řešení vyhýbám a vždy doporučuji k desce přivést třífázový přívod.

Další odpovědi najdete v pokračování článku - Vaření na indukci - další odpovědi.