Všechny schůzky si domlouváme předem, abychom se vám mohli plně věnovat. Stačí zavolat nebo napsat a domluvit si schůzku. Těšíme se na vás! :-)

Tepan Yakki - jak a co se na něm vaří, jak se tepan čistí

Tepan Yakki

Tepan je ve své podstatě grilovací deska, na které se dá grilovat, restovat i opékat. Co všechno se dá na tepanu dělat? Od snídaní přes obědy až po večeře téměř vše:
Volská oka, slanina, opečená rajčata, opečené tousty. Připravit si na něm můžeme i zdravé zeleninové placky, ať již cuketové, květákové nebo třeba bramboráky. Dále steaky i maso vcelku. Využijeme ho pro finální úpravy masa po sous vide, grilování zeleniny, ryb a špízů. Kdo má chuť na sladké, tak si může připravit dezert. Např. palačinky, lívance, grilovaný banán, grilovaný ananas, opečené jablko nebo hrušku. A spoustu dalších dobrot.

Jaké jsou výhody tepanu
Především jde o společenské vaření.

  • Pokud máme rádi velkou společnost a návštěvy, je to prostě zážitek.
  • Tepan je velká plocha, na kterou se toho hodně vejde.
  • U velkých tepanů je výhoda, když jsou rozdělené na dvě samostatně nastavitelné zóny. Můžeme si pustit jen jednu, když si připravujeme ke snídani třeba jen 3 vejce. Nebo si pustíme celou velkou plochu, kterou si rozdělíme na dvě různé teploty. Vpředu si zprudka uděláme 2-3 steaky a vzadu si je necháme při nižší teplotě jen dojít. Nebo si na každé části můžeme připravit něco jiného, popř. si zde odložit při udržovací teplotě pokrm po dobu před samotným servírováním.

S tepanem je pohodlná práce

  • Tím, že nemá okraje, tak jsou potraviny na něm snadno přístupné ze všech stran.
  • Další výhodou je, že drží stálou teplotu. To znamená, že si nenastavujeme nějaký výkon a nemusíme ho potom hlídat a neustále přidávat nebo ubírat. Prostě si nastavíme konkrétní teplotu, třeba 180°C nebo 230°C a tepan se vyhřeje přímo na požadovanou teplotu a drží ji. Některý tepan nám dokonce na displeji ukazuje přímo teplotu a jiný si můžeme termostatem nastavit od 1 do 12. Přičemž stupeň 1 může znamenat 150°C a 12 může znamenat 240°C.
  • Tepan ve spojení se spodním odsavačem (v našem případě BORA) má tu výhodu, že pach, který se při vaření tvoří, se rovnou vtáhne do odsavače. V ideálním případě ho spolu s vlhkostí odvedeme pryč z místnosti.

Čištění
Čištění může na první pohled vypadat složitě. Ovšem jen do té chvíle, než zjistíte, jak na to. Ve skutečnosti je čištění tepanu snazší než vyčistit třeba 2 pánve a k tomu ještě varnou desku. Navíc třeba při teflonové nebo keramické povrchové úpravě pánví nemůžeme použít drsné houbičky, zatím co na nerezovém tepanu ano.

Jednoduchý postup čištění

  • Tepan rozehřejeme na 60°C.
    Pokud budeme tepan rozehřívat od nuly, tak to poznáme tak, že při dosažení této teploty už na něm neudržíme ruku. U některých modelů nastavíme na ovladači symbol “c” (čištění).
  • Poté tepan trochu polijeme vodou a vyčistíme houbičkou. Pokud potřebujeme odstranit napečené zbytky steaků, použijeme špachtli, popř. drátěnou houbičku. Není třeba se bát. Zbylé drobné flíčky odstraníme citronovou šťávou nebo kyselinou citronovou.

Tepan se běžným používáním poškrábe a časem na něm se vytvoří typická patina, která nebrání užívání.