Všechny schůzky si domlouváme předem, abychom se vám mohli plně věnovat. Stačí zavolat nebo napsat a domluvit si schůzku. Těšíme se na vás! :-)

Vaření na indukci - další odpovědi

Tento článek je pokračováním předchozího článku o Vaření na indukční desce. Odpovídá na Vaše časté dotazy, se kterými se na mne obracíte v poradně na www.kuchyne.cz nebo přímo na studiu. Princip indukce byl vysvětlen v předchozím článku, tento odpovídá na další otázky.

Kombinace půl indukce a půl klasické varné desky

Často se ptáte, zda si na začátku vybrat takzvanou poloviční indukci. Jde o desky, kde zpravidla dvě zóny jsou indukční a dvě zóny klasické elektrické. Moje odpověď je vybrat rovnou indukci. Protože pokud si na výhody indukce zvyknete, bude Vás klasická elektrická část rozčilovat, nebudete na ní chtít vařit ani ji čistit. Jediným důvodem pro tuto kombinaci by mohlo být snad použití nádobí, které na indukci nefunguje. Praxe je ale taková, že většina zákazníků pak raději pořídí nádobí na indukci než aby se rozčilovali s klasickou deskou.

Varná deska s rámečkem a bez rámečku

Varné desky bez rámečku se často používají kvůli zabudování do roviny v kamenné desce, do Technistone nebo akrylátových desek (např. Corian). Tam to má své opodstatnění, rámeček by tam nešel použít a byl by tam navíc.

Pokud desku bez rámečku zabudujete do klasické pracovní desky, pak se hůře čistí okolí desky a část spoje mezi pracovní deskou a varnou deskou. Bývá to právě představa snadnějšího čištění, která vede mnohé k pořízení desky bez rámu. Moje zkušenost je ale úplně obrácená, proto dávám přednost varným deskám s rámem. Ten lépe dosedne na pracovní desku, snadno se udržuje a u kvalitních desek o něm ani nevíte. Jeho nevýhodou může být, že se tu a tam odře. Samotné odření by šlo odstranit, ale mně osobně nevadí. Rám totiž zároveň chrání desku před poškozením a zrovna v tomhle místě celé kuchyně nevadí, když je vidět, že se kuchyně používá. A ono to nakonec zas tak moc vidět není.

Rozdíly v ovládání indukčních desek

Nejčastěji se setkáte s ovládáním dotykovým. To je sice trochu pomalejší než ovládání klasickými otočnými knoflíky, ale je nepoměrně snazší na čištění. Pokud přesto máte raději knoflíky, pak je lépe vybrat desku ze série "polo-profi", kde jsou ovládací knoflíky umístěné mimo sklokeramickou desku. Kdyby totiž byly na desce, deska by se velmi špatně čistila. Z vlastní zkušenosti bych toto řešení už nikdy nechtěl a volil bych léty odzkoušené dotykové ovládání nebo knoflíky mimo sklokeramiku.

K dotykovému ovládání je potřeba říci, že se výrobce od výrobce a typ od typu liší jak logika, tak rychlost reakce. Logice se budu věnovat v dalším odstavci. Teď k rychlosti reakce. Dotykové ovládání funguje často tak, že deska má snímač pod sklokeramikou. Většinou reaguje na zakrytí snímače položením prstu na desku, tedy "dotykem". Nezáleží tolik na tlaku na desku, jako na samotné přítomnosti prstu. Tlak na desku nanejvýš tak zvětší plochu, kterou se prst desky dotýká. Některé desky na dotek reagují velmi rychle, svižně tedy desku zapnete, vypnete a nastavíte požadované výkony. Pak ale při sebemenším doteku desku zase přenastavíte nebo omylem vypnete.

Desky, které reagují pomaleji, tuto nevýhodu nemají, jen musíte být při zapínání trpělivější. Po několikadenní pauze v používání desky může takové zapnutí trvat klidně přes deset vteřin. Osobně je mi ale tento typ příjemnější, protože se zde nestává to popsané nechtěné vypnutí či přenastavení. Znovu ale připomínám, že tyhle drobné rozdíly jsou dalekosáhle vyváženy snadným čištěním rovné, nepřerušené sklokeramické desky.

Ovládací logika indukční varné desky

O čem to tu mluvíme? Jde o to, jak deska přijímá pokyny. Stejně jako například různé programy na počítači. Zpravidla jde o to, že po zapnutí musíte vybrat plotnu, kterou chcete ovládat. Potom nastavit příslušný výkon (třeba 1 až 9). A rozdíl je v tom, jak takové vybírání plotny probíhá. Nejlépe je, když má každá plotna samostatný "spínač" pro výběr nebo ještě lépe každá zóna svoje samostatné ovládání výkonu. Někdy jsou desky vylepšeny přímým výběrem výkonu nebo posuvníkem (vyšší typy od značek Siemens, Miele, Brandt, aj.). To je ovládání nejpraktičtější. Doporučuji si v každém případě ovládání předem vyzkoušet nebo nastudovat, abyste doma nezjistili, že k přidání výkonu o jeden stupeň musíte za sebou bez chyby dát desce třeba pět pokynů, v případě omylu i devět a více.

Rozpoznání velikosti hrnce

Častým omylem je, že si myslíme, že indukční deska dokáže rozpoznat velikost hrnce. Ono se to nakonec v praxi tak tváří, ale v principu jde o to, že deska ohřívá jen ten feromagnetický materiál, který vložíme k cívce, tedy na varnou zónu. Pokud je tedy menší hrnec, ohřívá se menší, pokud je hrnec větší, ohřívá se větší. V praxi to je opravdu stejné, jako když deska rozpozná velikost hrnce. Jde ale hlavně o pochopení principu. Můžete samozřejmě používat malé hrnce na velkých plotnách, ale v praxi to moc velký význam nemá. Trochu se sice zvýší výkon, ale může jít zase dolů účinnost. Doporučuji tedy stejně jako u plynu nebo klasické elektrické desky volit varnou zónu podle velikosti dna hrnce.

Nyní mi nezbývá než Vám popřát mnoho výborných pokrmů připravených na indukci. Pro další dotazy můžete psát do poradny nebo navštívit studio či se zúčasnit Kulinářského večera, kde vše uvidíte a vyzkoušíte v praxi.